Su Kuyuları

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Hangi Müslüman susamış bir Müslümana suverirse, Allah da ona içerisinde güzel kokuları olan cennet içeceği içirir.” (Ebû Dâvûd, Zekat, 32; Tirmizi, Kıyame, 18)

Hedefimiz çorak yüreklere bir damla su olabilmek. Sizinde Afrika ve Asya'da bir su kuyunuz olsun. Sizleri çorak  yüreklere su, annelerin feryatlarına çare olmaya, davet ediyoruz. Ne mutlu yüreklereyağmur tanesi olabilenlere. Ne mutlu çorak gönüllere birkatre su olanlara. Ne mutlu ‘’SebilKuyuları”için gönüllü olanlara.

Dünyada milyonlarca insan temiz suya erişemiyor. Binlerce insan kirli sulardan ve sağlıksız koşullardan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Heybe İnsani Yardım Derneği olarak kalıcı projeler kapsamında kuraklığın hüküm sürdüğü topraklarda ve temiz içme suyuna hasret kalmış ülkelerde Su kuyusu projesiyle kardeşlerimizin yüreğine su serpiyoruz.

Projenin amacı ve faydaları

Suyun az bulunduğu bölgelerde hayatlarını idame ettirmek zorunda kalan Afrika insanı, Heybe İnsani Yardım Derneğinin başlattığı su kuyusu projesi ile hem sağlıklı suya kavuşacak hem de buralarda sağlıksız suyun sebep olduğu hastalıkların önü alınacak. Projeyle aynı zamanda yaşam alanlarının bereketlenmesi sağlanarak insanlar arasında dayanışma ve paylaşma kültürünün gelişmesine imkân tanınacak. Ayrıca bölgede yıllardır su nedeniyle yaşanan iç çatışmaların sona ermesi de projeden beklenen yararlar arasında.

Proje uygulama süreci ve süresi

Afrika ve Asya ülkelerinde, su kuyusu projelerinin yapım süresi 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Projeler, başlandığı ve devam ettiği süre içerisinde ekiplerimiz tarafından düzenli olarak takip edilmektedir.

Kuyu Açıldığında Nasıl Haberdar Olurum?

Sukuyuları,kayıtformunun doldurulmasını takip eden 90 gün içerisinde açılmakta olup, öncelikle kayıtta verilen numara aranarak sesli olarak tarafınıza bilgi verilmektedir. Ardından kuyunun kazılma ve açılmasını kapsayan süreci içeren fotoğraf veya videolardan oluşan CD, teşekkür mektubu ve fotoğraflı plaket, adresinize kargoyolu ile gönderilmektedir.

Nasıl Katkıda Bulunabilirim?

Sukuyusu açtırmak için merkez ofisimize şahsen gelerek iş emri niteliğindeki sukuyusu kayıt formunu doldurarak bağışınızı elden yapabilirsiniz. Dilerseniz sukuyusu bağışını banka veya PTT hesaplarımız üzerinden yapabilirsiniz. Açıklama kısmında “SUKUYUSU” notu ve cep telefonunuz muhakkak yer almalıdır.

Bireysel Bağışlar: Su kuyusu fonuna bağışta bulunmak isteyen kişi, Heybe İnsani Yardım Derneği’nın Su kuyusu  çalışması yaptığı bölgelerde şahsı veya dilediği kişiler adına (bir grup veya kurum adına) bağış yaparak su kuyusu inşa ettirme talebinde bulunarak kend talep ettikleri isim konulur.

Su Kuyusu Fonuna Bağış: Kişi veya kurumlar Heybe İnsani Yardım Derneği Su kuyusu  Projesi’ne diledikleri miktarda bağış yapabilirler. Miktarı ne olursa olsun bağışlar, "SEBİL SU KUYULARI" yapımı için ayrılmış olan havuz sisteminde toplanır ve su kuyusu yapımında kullanılır.​

  • Paylaş :